Ročník 2021 Běhu Advenťáka byl ročníkem nultým. Výtěžek z celé akce šel na pomoc třem malým slečnám, se kterými se život vůbec nemazlil. Společně se nám po holky podařilo získat krásných 91.446 Kč.

Seznamte se s…

Anička

Anička se narodila před necelými 9 lety. Původně byla Anička jedno z trojčátek, ale její jednovaječná sestřička bohužel zemřela, a tak se Anička, i se dvou druhou sestřičkou Lucinkou narodila předčasně už ve 31 týdnu těhotenství. Lucinka je zcela zdravá holčička, ale její ségra Anička bohužel ne. Během prvních pár dnů jejího života jí doktoři zjistili cystickou leukomalacii. Anička má DMO – Dětská mozková obrn a vadu zraku.

Anička Je ležící, sama nemůže sedět (ani s pomocí), veškeré jídlo jí musí maminka mixovat. Anička je zcela závislá na péči ostatních. Kromě stejně staré Lucinky má Anička ještě starší 15 letou ségru Terezku, která pomáhá mamince s péčí o Aničku.

Bohužel loni Aničce zemřel tatínek, a tak je maminka na své tři holky zcela sama.

Jak jsme Aničce pomohli?

Aničce jsme koupili speciální kočárek xRover, se kterým se dá jezdit do lesa a který se dá vozit i za kolem. Aby Anička mohla se svou maminkou a sestřičkami jezdit na výlety do lesa, jako každá jiná holčička.

Ellinka

V osmém měsíci Ellinčina života bylo rodičům oznámeno, že jejich malá holčička bude vážně postižená – jak mentálně, tak motoricky.

Když Ellinka oslavila první narozeniny, tak byla rodičům sdělena konečná diagnóza DMO – Dětská mozková obrna – dyskinetická forma. Toto onemocnění je poměrně vzácné a prakticky neléčitelné.

V současnosti je Ellince 11 let, sedí jen s oporou a s pomocí abdukčního klínu, nemluví. Je plně závislá na cizí pomoci. S rodinou komunikuje formou obrázků nebo konkrétních znaků rukou, které ji rodiče naučili. Ellinka dokáže na obrázku najít jaké je počasí, přiřadit správný obrázek k danému tématu nebo poznávat barvy. Umí znakem vyjádřit, že má hlad či žízeň nebo, že chce jít na procházku. Mnohdy ji ve vývoji pomáhají i její sestry Tinuška a Lilinka, které se snaží napodobit.

Ellinka je moc šťastná a usměvavá holčička, která nezkazí žádnou srandu. Má ráda pobyty venku, jízdu ve vozíku za kolem, jízdu na koni formou hipoterapie nebo práci s pejsky formou canisterapie. 

Jak jsme Ellince pomohli?

Ellinka má obrovské štěstí, že má velmi podnikavé rodiče i sestřičky. Celá rodina často vyrážela na výlety pěšky i na kole. Ale jak Ellinka roste a je stále těžší a těžší, tak uvézt ji v kočárku zapřaženým za kolem se stalo téměř nemožné. Maminka Ellinky na jednom veletrhu objevila elektrolo. Vystavovatel ji ho zapůjčil a rodina opět vyrazila na výlet na kole. Ale tohle kolo je nyní potřeba vrátit nebo odkoupit. Ellinka je z jízdy „na kole“ nadšená a my jsme se rozhodli a tohle elektrokolo odkoupili, aby mohla Ellinka jezdit na výlety se svou rodinou jako každá zdravá holčička.

Helenka

Helenka se narodila v březnu 2015. Zpočátku u ní vše vypadalo v pořádku, Helenka rostla a sílila, ale asi po půl roce u ní bohužel rodiče začali pozorovat, že její vývoj poněkud zaostává za jinými dětmi. Zatímco Helenka pouze ležela, jiné děti se převracely a začínaly lozit po čtyřech.

 Helenka pak podstoupila různá vyšetření a byla jí diagnostikována dětská mozková obrna.

Toto onemocnění se projevuje značně opožděným vývojem – chodit se Helenka naučila až po 2 1/4 roku a i když v chůzi se stále zlepšuje, stále neumí moc běhat a skákat vůbec ne. Jiné děti v jejím věku umí jezdit na kole bez balančních koleček, Helenka pouze na tříkolce, protože neumí udržet rovnováhu.

Dále Helenka neumí mluvit, až na pár slabik, které s ní maminka vytrvale trénuje. Komunikace s ní není snadná, něco jde pomocí komunikačních kartiček, něco pomocí znakového jazyka.

Helenka má  6 let, ale její mentální úroveň je někde mezi 2 a 3 roky.

Kromě psychomotorické retardace Helenka trpí i středně těžkou nedoslýchavostí, musí nosit sluchadla, a oční vadou – strabismem.

Jak jsme Helence pomohli?

Helenčina léčba spočívá ve stimulaci mozku, aby se urychlil jeho vývoj.  Bohužel během minulého koronavirového roku Helenka nemohla docházet do terapeutických center, kde pracují s EEG biofeedback metodou, která jí pomáhá a Helenka tak ztratila téměř rok cvičení. Helence jsme koupili speciálně upravený přístroj na EEG biofeedback metodu, který Helenka teď používá doma s rodiči a není závislá na žádném terapeutickém centru, kde ho mají dostupné.