My víme, že většina lidí ráda pomáhá! A také víme, že u běžců to platí dvojnásobně. A proto vznikl Běh Advenťáka.

V roce 2023 výtěžek z Běhu Advenťáka pomůže těmto čtyřem malým hrdinům, se kterými se život vůbec nemazlil.

Seznamte se s…

Maruška

Tohle je Maruška, která má úžasné rodiče a ségru. Maminka Marcela je velmi pozitivní a podporuje a pomáhá i dalším nemocným dětem v okolí. Maruška s maminkou se účastní všemožných charitativních závodů a jsou sportovkyně každým coulem. Maminka chodí i na běžecké výběhy adventního běhání. 

Maruška se narodila po komplikovaném porodu a byla jí diagnostikována dětská mozková obrna. Má postižení všech čtyř končetin a lehkou mentální retardaci s postižením zraku. Marušce je 13 let, pořád se směje a je hráčkou boccie (obdoba petanque). 

Maruška potřebuje pravidelné intenzivní rehabilitace v lázních Klimkovice, hiporehabilitace a dále dojíždí na fyzioterapie a ergoterapii. na soukromých klinikách.

Jak Marušce pomůžou advenťáci?

Maruška nejvíce potřebuje pravidelné rehabilitace, které jsou finančně velmi nákladné. Rádi bychom ji zaplatili rehabilitace v centru FyzioBeskyd.

Paulina

Paulina se narodila jako zdravá holčička, bohužel v prvním roce života se u ní nečekaně, plnou silou začalo projevovat vzácné genetické onemocnění, které u dívek způsobuje kombinované postižení s poruchou autistického spektra – Rettův Syndrom.

Paulinka je 100% odkázána na pomoc svých blízkých.

I přes tento hendikep je to šťastná slečna, která miluje společnost dětí i dospěláků, těší se z kamarádů ve škole a ve stacionáři, miluje přírodu, moře, pohyb na čerstvém vzduchu, ale i návštěvu cukrárny, kavárny, nebo dobré restaurace. Ráda chodí do divadel a muzeí.

Paulina je velmi milá a klidná, i díky tomu může společně se svými blízkými podnikat vše co jí její zdravotní stav dovolí, tak aby si maximálně užívala každý den a byla šťastná a spokojená.

Jak Paulině pomůžou advenťáci?

Aby mohla Paulina podnikat všechny své výlety potřebuje nový vozík Trekinetic, který usnadní manipulaci a je pro ni velmi pohodlný.

Ríša

Ríša je sedmnáctiletý kluk, jenž žije ve svém vlastním světě, který se prolíná s tím naším. Už od narození se potýkal s řadou zdravotních problémů. Po komplikovaném porodu se hned vzápětí dostavily epileptické záchvaty, první měsíce strávil na přístrojích. 

Následné lékařské diagnózy nebyly příznivé, poškozené centrum řeči, autismus a těžká mentální retardace. Ríša musel podstoupit řadu operací a po každé anestezii se zhoršoval jeho psychický stav. Po poradě s psychiatrem dostal Ríša antidepresiva a jeho stav se zlepšil. 

Vše se ale vrátilo do regrese nástupem do školy, kdy se jeho stav velmi zhoršil. Až po přidělení osobního asistenta se Ríšův stav začal rapidně zlepšovat. Díky neskutečné trpělivosti a osobního přístupu se Ríša zapojuje do programu vzdělávání a postupně se přizpůsobuje nárokům školního prostředí a dostává návyky tak potřebné pro svůj další život.

Ríša moc rád jezdí na svém speciálním kole a celá rodina tak může trávit čas společně. Jízda na kole mimo jiné také podporuje jeho hrubou motoriku a posílí celé tělo.

Jak Ríšovi pomůžou advent’áci?

Ríša bohužel vyrostl ze svého speciálního kola, a tak teď na něm jezdit nemůže. My bychom mu rádi pořídili kolo nové, aby i nadále posiloval svou hrubou motoriku a celé tělo a mohl trávit aktivní čas s celou svou rodinou.

Štěpík

Štěpík se narodil ve 25 tt těhotenství. Jeho bráška, dvojče, bohužel brzy po porodu zemřel. Štěpíkův stav byl velmi vážný a dlouho nebylo jasné, zda se ho lékařům podaří zachránit, potýkal se s mnoha zdravotními potížemi. Proto strávil po nemocnicích půl roku a jeho maminka Zuzka za ním mohla jen docházet. 

Domů se dostal na Štědrý den, ale dále přetrvávaly neustálé kontroly u různých odborníků, které sledovaly jeho vývoj po těžkém startu do života. Štěpík nejevil mnoho zájmu o svoje okolí, nereagoval na své jméno a jeho hry byly odlišné od her jeho vrstevníků. Proběhla další série vyšetření a u Štěpíka se ve třech letech potvrdila diagnóza atypický autimus.

Po počátečním šoku začal využívat služby raná péče, díky které se Štěpík začal rychle rozvíjet. Později začala jeho maminka Zuzka pracovat jako poradkyně rané péče a je momentálně oporou jak pro mnoho rodin, které tuto službu využívají, tak i pro své kolegyně. Štěpíkem jezdí pravidelně do lázní nejen kvůli autismu, ale i psychomotorickému rozvoji a posílení celkové zdatnosti.

Jak Štěpíkovi pomůžou advenťáci?

Štěpík by potřeboval speciální tříkolku, která mu pomůže rozvíjet hrubou motoriku, posílit celé tělo, ale podpoří i rozvoj kognitivních funkcí. Zároveň pomůže i prohlubovat pozitivní vztahy v rodině, protože sportovní aktivity celou rodinu stmelují.