Tohle je Filípek.

Je to krásný 5,5letý modrooký blonďák a má dvě ségry. Amálku, která je o dva roky starší než on a Markétku, která  je stejně stará jako on, je to totiž jeho dvojče. Markétka ale měla na startovní čáře do života o mnoho víc štěstí než Filípek. Oba dva byli narození ve 26tt, kvůli preeklampsii. Filípek měl po narození 600g a bohužel se již narodil s infekcí. Markétka měla 780g a byla na tom už od začátku mnohem lépe.

Čtvrtý den po porodu praskly Filípkovi střeva, které mu byli v délce 20ti cm odebrány a tím odstartovaly všechny jeho další starosti. Filípek byl 4.5 měsíce na umělé plicní ventilaci, 8 měsíců byl celkově na podpoře kyslíku. Má retinopatii (oční vada) a sluchovou vadu, ze které se nyní vyklubala úplná hluchota. Filípek má také epilepsii a těžkou mentální retardaci, takže v současné chvíli je vývojově zhruba na 8mi měsících věku. Váží 11 kg a měří 92 cm, takže na svůj reálný věk opravdu nevypadá.

Filípek je ale veselý chlapík a každý jeho pokrok posouvá dál nejen jeho, ale i celou jeho rodinu. Jak říká Flipíkova maminka: „Filip nám otevřel spoustu obzorů. Vnímat svět jeho očima je něco, s čím se spousta lidí nesetká. Člověk zpřehází priority, přijde o pár přátel a nemá moc na nic čas, ale stačí jeden posun vpřed a člověk z toho čerpá energii několik týdnů.“

Filípkovi jsme pomohli v roce 2018 a poté opět i v roce 2019.

Jak Filípkovi pomohli advenťáci?

Zaplatili jsme Filípkovi terapii v Arcada neurorehabilitačním cenru, kterou nehradí pojišťovna a na kterou jeho pětičlenná rodina nemá peníze. Také jsme Filípkovi pořídili LED světelný panel  a ekonomický bublinkový válec na stimulaci zraku.

Filípek má svůj účet u Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými onemocněními ČR. Pokud byste na něj rádi přispěli (každá desetikačka pomůže), tak to určitě udělejte! A klidně můžete do poznámky připsat, že je to od advenťáka.
Číslo účtu je: 2601377929/2010