Jak Adventní běhání v Čechách začalo?

Ahoj! Já jsem Babeta a každý prosinec jsem se pravidelně přejídala a pak si v lednu vyčítala, kolik jsem toho “zase” přes Vánoce spořádala a od ledna měla předsevzetí “nežrat a sportovat”.

V roce 2014, když jsem bydlela v Berlíně, jsem prosinec poprvé strávíla tím, že jsem 25 dní v kuse běhala. Většinou sama. Fotky ze svých výběhů jsem sdílela na facebooku a virtuálně se podporovala s dalšími “adventně zapálenými” běžci z Anglie.

V prosinci 2015 jsem bydlela zase zpátky doma v Praze a nechtělo se mi běhat samotné. A tak jsem založila facebookovou skupinu Adventní Běhání, ve které na začátku bylo mých nejbližších 20 kamarádů. Naše skupinka se docela rychle rozrostla a najednou nás bylo přes 250.

My všichni jsem pak spolu 25 dní v kuse běhali, navzájem se podporovali a motivovali.

25.12. 2015 ale nebyl konec Adventního Běhání, jak by někdo možná čekal, ale spíš jeho fantastický začátek.

Naše skupina se od té doby rozrostla a v současné době máme téměř 10.500 členů. Každou středu vstáváme v šílenou ranní hodinu, abychom se v 6:45 sešli a proběhli se probouzející se Prahou, běháme spolu na prosecco, chodíme se spolu otužovat. A neběháme společně pouze v Praze, ale v dalších 11 městech po České republice. Jezdíme spolu na běžeckých závodech a navzájem si fandíme, běháme na východ slunce na Sněžku a spoustu dalšího. Jsme prostě jedna obří advenťácká parta.

Před pár lety jsem začala mít pocit, že by se nadšení a ta pozitivní energie, kterou všichni adventní běžci během prosinci generují, měla “nějak využít”, a tak jsem oslovila různé firmy a domluvila jsem se s nimi, že naše proběhané kilometry promění na peníze, za které nějak konkrétně pomůžeme někomu, kdo neměl v životě takové štěstí. A tak jsme v roce 2018 poprvé svým během pomáhali nejen sobě, ale i těm, se kterými se život vůbec nemazlil.

V roce 2020 jsme si říkali, že by bylo skvělé pomáhat nejen v prosinci, ale „udělat Vánoce“ i v půlce roku, a tak vznikl charitativní bežecký závod Běh Advenťáka, který pořádáme každý červen a jehož výtěž pomáhá těm, se kterými se život vůbec nemazlil.

Jo a taky už se nám narodilo pár zbrusu nových miminích advenťáků a proběhlé už několik advenťáckých svateb.

Ze skupinky pár bláznů, kteří se rozhodli, že budou v prosinci běhat každý den, aby zůstali fit i v čase vánočním, kdy donutit se jít běhat je občas sakra těžké, se stala obří parta kamarádů, kteří jsou rozeseti po celém světě, kteří milují běh, a svým nadšeným běháním pomájí těm, kteří v životě neměli takové štěstí, a kteří se všichni každý rok nemůžou dočkat 1.12., protože se bude “zase” adventně běhat a v červnu běhají na Běhu Advenťáka po lese, poslouchají koledy a jedí cukroví.

Zajímá Vás, kdo celé to Adventní běhání dělá? Parta adventních elfů. Kteří to všichni dělají po večerech, zadarmo a s neskutečným zápalem a nadšením. Bez elfů by Adventní běhání opravdu nemohlo fungovat. Jsou skvělí!

A co je důležité? Že milujeme všechny lidi, kteří jsou stejně zapálení jako my, anebo kteří by stejně zapálení jako my chtěli být.

V prosinci 2023 do toho půjdeme už po deváté. Už po deváté budeme 25 dní v kuse běhat a moc se na to všichni těšíme! Navíc každým svým během budeme pomáhat měnit život těm, kteří to potřebují.

Připadá ti to šílený? Šíleně dobrý? Přidej se k nám! Najdeš nás v naší facebookové skupině TADY.

A jestli tě zajímá, kdo to teda jako ta Babeta je, tak mě sledovat třeba na Instagramu TADY.