Tohle je Karolínka.

Karolínka se narodila v květnu 2013 jako zdravé dítě, až do dvou let se vyvíjela zcela normálně. Po druhém roce života začala příliš často narážet do věcí, padala na zem nebo si všechno dávala příliš blízko k očím. Natálka navštívila očního lékaře a stanovisko paní doktorky bylo jednoznačné, Karolínka má oboustrannou atrofii zrakového nervu v kombinaci s horizontálním nystagmem. 

Na základě funkčního vyšetření zraku se zjistilo, že Karolínka je prakticky nevidomá. 

Po dalším roce Karolínka přestala vést dialog, její slovní zásoba se již dále nerozvíjela. Během roku Karolínka ztratila sluch úplně i řeč. Předepsaná naslouchadla již ji nedokázala pomoci a tak následovala náročná operace a Karolínce byly implantovány oboustranně kochleární implantáty. 

Další náročná zkouška přišla v následujícím roce, když Karolínka změnila způsob úchopu tužky, hrníčku a jiných věcí, má významně narušenou jemnou motoriku a ztrátu rovnováhy potřebnou pro samostatnou chůzi. 

V dalších měsících byla Karolínka hospitalizována kvůli akutním problémům s dýcháním v průběhu spánku. Byla ji diagnistikována těžká forma spánkové apnoe a jako sekundární onemocnění plicní hypertenze. Bez podpůrné neinvazivní plicní ventilace během spánku s dýchací maskou se Karolínka neobejde.

Podle vyjádření lékařů Karolínka trpí vzácným nervově-svalovým onemocněním neznámého původu, a proto není vůbec možné stanovit prognózu jejího zdravotního stavu. Pevně věříme, že další překážku v podobě zdravotních potíží osud Karolínce v jejím životě již nenadělí. 

Jak Karolínce pomohou advent’áci?

Karolínka objevuje svět převážně za pomocí svých rukou s podporou lidí, které má kolem sebe. Bez spolehlivého parťáka by většinu činností nezvládla. Mezi její velké lásky patří zvířátka. Proto bychom ji rádi pořídili asistenčního pejska, kterého by si Karolínka moc přála.