Tohle je Natálka.

Natálka se narodila v roce 2017 po vyvolávaném porodu, kdy nastaly neočekávané komplikace. Miminko mělo nadvakrát omotanou pupeční šnůru kolem krčku. Porod byl dokončen tlačením na břicho s pomocí vakuového extraktoru. Při tomto postupu mamince praskla děloha a začala krvácet do dutiny břišní. Tři hodiny po porodu tak následovala operace a Natálku museli po porodu ihned resuscitovat. Díky přidušení a nedostatku kyslíku, došlo k útlumu nervových funkcí….. O život tak bojovaly obě, jak maminka Denisa, tak i Natálka. Za chybný postup při porodu či pochybení lékaře vede rodina soudní spor s nemocnicí.

Natálka byla převezena do FN v Olomouci, kde absolvovala celotělovou hypotermii a magnetickou rezonanci, která zjistila poškození mozečku. Byla krmena sondičkou přes nosánek, nebyl u ní totiž vyvinutý sací a polykací reflex. Doma však Natálce rodiče zkoušeli dávat jídlo z flaštičky a za dva měsíce už začala papat pusinkou.

Kolem 9. měsíce však Natálka přestala prospívat na váze, a tak byla nucena přejít na speciální stravu. Při sebemenší infekci (rýma, teplota, nachlazení), Natálka přestávala jíst a začal boj s příjmem potravy. Krmení jedné dávky pro Natálku trvalo až dvě hodiny, proto po konzultaci s paní doktorkou z gastra, byl v listopadu 2019 zaveden peg (sondička do bříška).

Natálka má dva sourozence. Sestřičku Michaelu (15 let) a bráchu Dominika (21 let), který trpí chromozonální aberací 4 chromozonu. Díky neunávné péči maminky dnes Domča zvládne i jízdu na kole, ale musí být pod neustálým dohledem. Na základě psychologického vyšetření odpovídá věku 6-8 let. Nemluví, nepíše, nepočítá a neumí se o sebe sám postarat a proto potřebuje pomoc ostatních. Jinak je to hodný, šikovný kluk.

Stejně tak jako brácha Domča, tak i Natálka potřebuje spoustu pravidelného cvičení, a tak s ní maminka denně cvičí Vojtovu metodu a holčička pravidelně jezdí na cvičení Therasuit.

Rodina to nemá vůbec jednoduché, ale jsou to všichni bojovníci.

Jak Natálce pomůžou advenťáci?

Natálka by teď aktuálně nejvíce potřebovala nový speciální kočárek a my bychom jí ho moc rádi pořídili.