Tohle je Štěpánek.

Štěpánek se narodil 4 měsíce před termínem ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství s váhou 700 g a mírou 32 cm. U porodu koncem pánevním bohužel došlo k trakčnímu poranění se zlomeninou raménka stydké kosti. Následkem tohoto zranění a předčasného porodu se Štěpánek potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci moči i stolice, problémy s vyprazdňováním a poruchu růstu se sekundární deformitou páteře.

Jeho výhrou je, že po psychické stránce je v pořádku. Je to velký bojovník, který se svým postižením bojuje. Překonává bariéry, aby mohl zažívat stejné věci, ale trochu jinak, jako jeho zdraví vrstevníci. Navštěvuje soukromou speciální školu Klokánek s asistentem pedagoga. Ve škole se mu moc líbí a má kolem sebe dobré kamarády.

Štěpánkovi je 10 let, pravidelně rehabilituje ve FN Ostrava a dojíždí na ambulantní a intenzivní terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd. Třikrát ročně absolvuje týdenní intenzivní hiporehabilitační pobyty ve Strážném v Krkonoších a v Bohuslavicích u Telče.
Štěpánek se pohybuje v exteriéru převážně na invalidním mechanickém vozíku, v interiéru se díky nové ortoprotéze pohybuje prostřednictvím chodítka a také zkouší chodit sám. Chůze bez chodítka není vůbec ideální, je před ním nespočetné množství rehabilitací, kde se s novou ortoprotézou sžívá a učí správným pohybovým vzorům.

Štěpa je velice aktivní sportovec. 4 roky dělá atletiku pro PARA Athletics SSK – Vítkovice, kde se věnuje hodu míčkem, raketkou, jízdě na vozíku a také zkouší hod oštěpem. Pravidelně se účastní závodů v Ostravě, Olomouci, Brně a svou fyzičku si zlepšuje na soustředění v Nymburku. Jeho výkony se neustále zlepšují a má ve sbírce několik medailí a krásné osobáčky. Vše hlavně díky jeho NEJ trenérce Anet, která mu dává pěkně do těla a věnuje mu hodně svého trenérského času. Aby toho nebylo málo, tak Štěpa nedávno začal trénovat para hokej. Moc ho to baví a někdy je dost těžké ho dostat z lední plochy. Vše je v začátcích, ale je velice trpělivý, snaživý a nic nevzdává. Nyní se těší na zimní sezónu, kdy se snad opět dostaneme na své oblíbené hory a bude je sjíždět na lyžích pro hendikepované – monoski. 

V letošní sezóně je v plánu Štěpu co nejvíce osamostatnit, aby zkusil monoski ovládat sám bez asistence. 

Nejvíce zásadní změna nastala v říjnu 2020, kdy Štěpán podstoupil operaci v Dětské nemocnici Brno na oddělení ortopedie. Operace měkkých tkání, derotace a zkrácení stehenní kosti si vyžádala 2 měsíční rekonvalescenci, kdy velice aktivní Štěpa musel jen ležet, ale vše se dá zvládnout a proběhlo nad očekávání rodičů velice dobře. Operace byla nutná, aby se mohla vyrobit speciální ortoprotéza, která vyrovná zkrat končetiny (10cm), srovná pánev a podpoří ztracené a oslabené funkce ochrnuté nohy. Na novou ortoprotézu se Štěpa těšil jako někdo, kdo očekává své první značkové boty, které si moc přál. 

Díky první ortoprotéze udělal Štěpa ve svých devíti letech první kroky bez opory. Vlastně poprvé zažil radost z chůze, kdy má volné ruce a mohl si něco donést, z čehož měl nesmírnou radost. Samozřejmě se chůze musí pořádně vypilovat, protože ještě není zdaleka dokonalá a musíme předejít zhoršení skoliozy a bolestem páteře, kterou před operací Štěpa hodně trpěl. 

Díky pravidelným rehabilitacím a intenzivním terapiím se stále posouvá Štěpa dále a zároveň blíž svým vysněným snům a přáním. 

Jak Štěpánkovi pomohli advenťáci?

Štěpánkovi jsme zaplatili roční hiporehabilitace, které nejenže Štěpánkovi moc pomáhají, ale ještě navíc je to vlastně jediná rehabilitace, kterou má Štěpa moc rád a každý pobyt ho vždy posunul i po psychické stránce, jak říká jeho maminka.