Tohle je Mikuláš.

Mikulášek se narodil jako jedno z dvojčátek ve 29. týdnu těhotenství císařským řezem. 28. 10. 2016 v 10:37 vykoukl na svět nejdříve jeho bráška Matyášek, a v 10:39 pak přišel na svět i on.

Ze začátku museli být oba kluci sledovaní v inkubátoru, napojení na spoustu přístrojů a monitorů, ale po dvou měsících je pustili z nemocnice domů za tatínkem a jejich starším bráchou. Mikulášovým rodičům při propuštění z nemocnice doktoři řekli, že je nutné pečlivě sledovat jeho vývoj, protože jeho hlava a mozek nebyly tak velké, jak by měly.

Oba kluci chodili po propuštění z nemocnice často cvičit a na různá vyšetření a kontroly a během několika prvních měsíců si prošli spoustou dalších komplikací – u brášky Matyáška to byla akutní operace tříselné kýly, Mikuláš v té době musel do nemocnice, kde mu dělali lumbální punkci, aby se zjistilo, z čeho vznikají jeho problémy. Všichni se báli bakteriální infekce, která mohla zasáhnout mozek, nakonec to byl ale problém s ledvinami, které bylo potřeba sledovat.

Když už se zdálo, že bude všechno v pořádku, dokonce i cvičení Mikuláše začalo bavit a moc hezky mu šlo, všimla si u něj maminka šilhání a následná kontrola u pana doktora na neurologii potvrdila jeho momentální diagnózu dětské mozkové obrny s postižením dolních končetin.

Od té doby rodiče s Mikuláškem intenzivně cvičí a rehabilitují ještě více než předtím. Díky Mikulášově píli a jeho skvělým trpělivým rodičům se Mikulášek umí dostat na kolínka a hopsat jako králíček. Sedět se mu ještě nedaří, ale určitě to brzy zvládne. Maminka říká, že Mikuláš je chytrý, upovídaný a ohromně šikovný kluk.

V posledních letech se Mikuláš začal věnovat atletice a hází míčkem a raketkou. Díky pravidelným tréninkům dělá velké atletické pokroky a atletika ho moc baví.

Jak pomůžou MIkulášovi advenťáci?

Rádi bychom Milulášovi zaplatili roční rehabilitace, které mu neplatí zdravotní pojišťovna, aby se mohl naučit třeba i sedět.