Tohle je Eliška.

Eliška je 19ti letá slečna, která pochází z vesničky u Frýdku -Místku. Bydlí s rodiči a starší sestrou a od 15 měsíců má epilepsii. A ano sice to nebylo vždycky jednoduché, ale s pomocí rodiny vždy žila plnohodnotný život. Až do 18ti let, kdy se všechno rázem změnilo. Ze dne na den přestala chodit. Stalo se to 2. 1. 2022, potom co se zdárně zotavila z Covidu.

V prosinci 2021 dostala Eliška Covid, který měl průběh jako slabší chřipka, ale během nemoci dostala křeč do levého lýtka, kterou již bohužel nerozchodila.

Nejdříve začala Eliška kulhat na levou nohu a měla bolesti. Brnění a křeče se vracely v jednom kuse. Začaly ji bolet záda a břicho, chodila v předklonu a nemohla se narovnat. Pomalu začala ztrácet rovnováhu, při chůzi si musela pomáhat hůlkami.

Nakonec byla v listopadu hospitalizovaná ve Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde udělali všechna vyšetření znovu s konečným výsledkem, kterým je funkční porucha mozku. Eliška má obrnu končetin, ruce jí přestávají fungovat od loktů po prsty a nohy od kotníku po plosky. Necítí podlahu pod nohama, sama bez pomoci bohužel neudělá ani krok, neobleče se, nezajde si na toaletu, neudělá si okolo sebe nic, co potřebuje k běžnému životu. Nemá rovnováhu ani stabilitu. Pro lepší pohyb mimo domov využívá invalidní vozík, který je pro ní a celou její rodinu velkým pomocníkem. 

Jak Elišce pomohli advenťáci?

Podle lékařů jsou jedinou možností návratu Elišky k normální samostatné chůzi bez pomoci neurorehabilitace. Ty ale bohužel pojišťovna nehradí. A tak jsme Elišce proplatili neurorehabilitace v rehabilitačním centru Arcada v Ostrave Hrabůvce na celý rok 2024 a pomohli jí tak postavit se zpátky na nohy.